Нюанси, тонкощі, хитрощі крадіжок грошей з кредитних карток в Україні

кража денег с карты

Спочатку вони заблокують вашу сім-карту, зробивши це абсолютно непомітно для вас, наприклад, використовуючи для цього наявні сьогодні в законодавстві процедури, механізми, лазівки, нюанси, тонкощі, що стосуються ринку надання послуг мобільного зв’язку. Особливу допомогу їм в цьому надають стандартизовані механізми захисту, в тому числі процедури блокування, що практикуються абсолютно всіма мобільними операторами.

Про всі ці дірки в законодавстві шахраї знають краще будь-якого юриста. Оскільки саме цими прорахунками наших законодавців вони постійно користуються, уникаючи при цьому зазначеного за подібні дії покарання.

Потім вони так само легко і невимушено вкрадуть гроші з вашого банківського рахунку, можливо, навіть з кількох рахунків, прив’язаних до даної сім-карти, тобто до даного мобільному номеру.

Для цього вони навіть можуть максимально оперативно перевипустити вашу сім-карту, заблокувавши доступ до неї саме для вас як для раніше законного (для мобільного оператора) власника цього номера, заново прив’язавши вже перевипущену сім-карту до мобільного номеру своєї чергової жертви.

При цьому ваша стара сім-карта виявиться вже недійсною як маленький шматок простого (марного) пластика, а нова (перевипущену) «сімка» буде використовуватися шахраями дуже хвацько. Це розв’яже їм руки.

Через це СМС-повідомлення або просто повідомлення від банку про вже завершені банківськв операції будуть надходити вам не на телефон, а, наприклад, на e-mail як на резервний механізм зв’язку фінансової установи зі своїм клієнтом.

Але тут є інші тонкощі. Не маючи своєчасного доступу до мобільного інтернету, ви, швидше за все, про це просто не дізнаєтесь, запримітивши пропажу тільки згодом, ще й з дуже великим запізненням. Це відкриє і забезпечить шахраям фактично необмежений доступ до банківських онлайн-сервісів. І, відповідно, до ваших накопичень.

І все це може гарантовано статися з вашими фінансовими накопиченнями вже сьогодні, що цікаво, тільки через отримання доступу шахраями до вашого мобільного номеру, навіть не до самого телефону, а лише до однієї сім-карти.

Щоб вкрасти гроші з вашого банківського рахунку, шахраям сьогодні достатньо просто знати номер вашого мобільного, прив’язаного до обслуговування банківського рахунку. Інформацію про це вони можуть легко знайти в базах даних, які часто зливаються в мережу самими мобільними операторами або продаються в закритому сегменті інтернету.

Для цього шахраї спочатку блокують вашу сім-карту, ваш мобільний номер, повідомляючи в контактний центр мобільного оператора завідомо неправдиву інформацію, наприклад, про те, що телефон був загублений або вкрадений. Після цього вони отримують можливість перевипустити карту, прив’язавши її до фіктивних паспортних даних. Натомість цього шахраї разом з уже перевипущеною сім-картою отримують практично нічим не обмежений доступ до чужих фінансових накопичень, як ніби це зробив реальний власник банківського рахунку і прив’язаного до нього телефонного номера.

Жертвою подібних схем може стати абсолютно будь-яка людина, що має банківський рахунок в будь-якій  фінансовій установі яка практикує використання різних сервісів міжнародних платіжних систем VISA, MasterCard, простіше кажучи, банківських карт, як і онлайн-доступу до них.

Простіше кажучи, черговою жертвою таких аферистів може бути взагалі кожен клієнт будь-якого банку, а не тільки багатій, що катається на дорогих тачках. Нюанси і незначні відмінності в специфіці крадіжки можуть виникати у аферистів в разі роботи з певним банком, процедура ідентифікації клієнта в якому буде незвичною або трохи складнішою для них.

Як відбувається крадіжка?

Ставши черговою жертвою подібної афери, ви несподівано отримуєте СМС від банку про те, що ваша сім-карта буде або може бути заблокована найближчим часом. Якщо ви відразу ж не звернете на це увагу, наприклад, через відсутність доступу до мобільних онлайн-сервісів вашого банку, то цим обов’язково скористаються шахраї, адже вони вже заблокували вашу сім-карту, позбавивши вас доступу до онлайн-банкінгу.

Спочатку у вас може взагалі не виникнути підозри про вчинення шахрайських операцій з вашими банківськими картами, а потім буде вже занадто пізно. Тобто виходить своєрідне замкнене коло, черговою жертвою шахраїв в якому стає абсолютно невинна людина. Вже потім ви обов’язково знайдете на вашому e-mail повідомлення від банку про вчинення безлічі банківських операцій, про які ви нічого не знали, оскільки були позбавлені доступу до використання вашого мобільного номера. Вже потім ви дізнаєтеся про те, що одна ваша банківська карта виявилася заблокованою, а на інших банківських картках, прив’язаних до цього ж мобільному номеру у вас вже буде істотний борг перед вашим банком.

У такій ситуації можна зателефонувати до контактного центру банку, зробивши це з будь-якого телефону, навіть з міського. Але про сам факт блокування сім-карти, як і крадіжки грошей з ваших банківських карт, ви дізнаєтеся з великим запізненням, коли стане вже надто пізно.

Уже із значним запізненням жертвам подібних афер вдається дізнатися про подальше оформленні на своє ім’я онлайн-кредитів, наприклад, в пов’язаних з шахраями МФО. Але навіть запевнення поліцейських про те, що ви як чергова жертва банківських шахраїв не повинні повертати явно незаконно оформлений на вас кредит, а банк зовсім не зобов’язаний компенсувати вам витрати з інших ваших банківських карт, доступ над якими потрапив в руки аферистів, точно не зупинять колекторів , що працюють в одній зв’язці з банківськими шахраями, як і з самими банками.

Колекторів мало цікавить те, з кого саме вимагати повернення боргів. Вони не цікавляться тонкощами виникнення боргу. Вони просто отримують відсоток від повернутої банку або іншій фінансовій установі суми позики.

При цьому загрози можуть надходити не тільки вам, але і вашим родичам, колегам по роботі, друзям, знайомим, тобто всім тим людям, які певним чином були пов’язані з вами як з клієнтом банку або як з власником тієї самої (краденої) сим- карти.

Процентні ставки, як і пеня, інші штрафні санкції за кредитом, незаконно оформленим на ваше ім’я в пов’язаних з шахраями МФО, в тому числі з-за втрати доступу до вашого мобільного номеру, в більшості випадків є колосальними, наприклад, це може бути кредит, взятий під 60 відсотків і на дуже короткий період (від кількох місяців до навіть декількох тижнів).

Дуже велику допомогу злодіям в скоєнні подібних шахрайських операцій надає те, що майже всі клієнти мобільних операторів (в Україні, в ряді інших країн) є анонімними, тобто вони користуються послугами мобільного зв’язку не на контрактній основі, а на умовах передплати, що дозволяє їм не прив’язувати конкретний номер мобільного телефону до паспортних, інших даних конкретної фізичної особи.

Ще однією лазійкою, яка виявляється дуже зручною для банківських шахраїв, є те, що для блокування і подальшого перевипуску сім-карти особою, яка подає подібні запити, що надходять мобільному оператору, не потрібні ніякі документи, інші документальні (юридичні) підтвердження. Для цього достатньо просто зателефонувати до контактного центру, повідомивши про крадіжку або про втрату вашого мобільного телефону, про пошкодження сім-карти, про інші причини, які передбачають обов’язкове блокування конкретного мобільного номера.

У той же самий час ви як користувач, як абонент конкретного мобільного оператора можете придбати практично в будь-якій торговельній точці новий стартовий пакет, пройшовши наступну процедуру обов’язкової ідентифікації, необхідну для отримання доступу до різних банківських сервісів, фактично довівши банку, що саме ви є власником даного номера, після чого вже ця (нова) сім-карта буде прив’язана до потрібного вам мобільному номеру повторно.

Для цього вам як клієнтові банку і мобільного оператора досить відповісти на кілька стандартних запитань працівників центру сервісної підтримки абонентів (контактного центру), назвавши їм, наприклад, номери останніх викликів, скоєних з цього номера. При цьому шахраї майже завжди телефонують колишньому власнику телефону, скидають, просять або пропонують повторно передзвонити на цей номер як своїй жертві, так і своїм спільникам.

Простіше кажучи, вони навмисно роблять такі дії, які потім дозволяють їм довести мобільному оператору те, що на дану сім-карту, на даний мобільний номер неодноразово дзвонили з конкретних номерів протягом останнього часу. Саме таким шляхом номера шахраїв автоматично потрапляють до переліку найбільш часто використовуваних, тобто набраних саме вами як колишнім власником сім-карти, який став тепер черговою жертвою банківських шахраїв.

У представництвах ж самих мобільних операторів стверджують, що постійно змінюють, доповнюють, удосконалюють механізми, тобто алгоритми захисту користувачів, щоб уникнути подібних схем шахрайства.

На думку представників мобільних операторів, єдиний і реально надійний спосіб убезпечити себе від подібних ризиків – це прив’язати, прикріпити ваш номер мобільного телефону до паспорту, до ваших паспортними даними, щоб ніхто з шахраїв вже точно не зміг скористатися вашим мобільним номером, отримавши за рахунок цього доступ до різних банківських сервісів того фінансової установи, клієнтом якого ви являєтесь.

Що обов’язково потрібно робити в разі крадіжки телефону або втрати, псування сім-карти?

Заміна загубленої сім-карти на нову відбуватиметься тільки при наявності у вас як у клієнта мобільного оператора оригіналу паспорта! Якщо вашу сім-карту відразу ж заблокували, то слід максимально оперативно звернутися до оператора, повідомивши йому про це. Для цього можна зателефонувати до контактного центру. Це можна зробити з будь-якого номера, в тому числі з міського.

Наступним етапом є ваше звернення або ваш дзвінок в банк, коли ви як клієнт повідомите фінансова установа про факт шахрайства. У поліції стверджують, що повернути або компенсувати вже витрачені шахраями (крадені у банку, у вас як у клієнта) гроші можна тільки після винесення рішення судовою інстанцією. Але на це гарантовано піде дуже багато часу, сил, грошей. Адже довести в суді, що ви – не верблюд, дуже часто виявляється практично неможливо.

Банк може вимагати виплат по кредиту, в тому числі через суд, пред’являючи для цього відповідні претензії, але тільки з тих осіб, чия вина була доведена в судовому порядку. І це стає можливо тільки в тому випадку, якщо будуть знайдені винні особи, з яких банк як юридична особа зможе потім вимагати виплатити компенсацію за незаконно витрачені банківські кошти, які пізніше повинні бути повернуті вам як клієнту фінансової установи, яке постраждало від такої афери.

В реальності ж дотримати всі ці процедури для клієнта виявляється практично неможливо, особливо якщо фактична сума крадіжки у банку є явно незначною, навіть просто сміховинною. Це цілком можуть бути навіть кілька тисяч гривень (п’ять, сім, десять). Але зате штрафні санкції, що пред’являються клієнту за прострочення чергового платежу по кредиту, неминуче будуть рости в геометричній прогресії. І це стосується не тільки МФО, але і будь-якого фінансової установи, включаючи банки. І всі вони працюють з колекторами. Тому забути про борг, який був навіть явно незаконно повішений на вас як на клієнта банку, ще дуже довго точно не вийде.

Дане питання лежить вже виключно в юридичній площині, оскільки спочатку така послідовність подій, яка призвела до фінансових втрат, лежить на операторі мобільного зв’язку, адже це йому не вдалося надійно зберегти конфіденційну інформацію свого клієнта.

Важливо відзначити, що мобільні оператори сьогодні часто самі продають бази даних своїх клієнтів різним компаніям, які займаються наданням комерційних послуг. Це цілком можуть бути і продаж кухонних, офісних, інших меблів, і різні інтернет-послуги, пропозиції, і послуги фінансових установ, включаючи банки, ті ж самі МФО.

Простіше кажучи, покупцем такої бази сьогодні можуть бути абсолютно всі юридичні особи. Сьогодні різні бази даних можна знайти як у відкритому доступі, так і придбати їх за помірну плату, роблячи потім людям вкрай настирливі, абсолютно непотрібні, абсолютно нецікаві комерційні пропозиції.

Навіть після такого розвитку подій, навіть після таких заходів проблеми з банком зазвичай вирішуються додатково, тобто в індивідуальному порядку. У фінансових установах настійно рекомендують своїм клієнтом додатково убезпечити себе, наприклад, завівши для здійснення банківських операцій взагалі окрему сім-карту. Номер цієї сім-карти бажано взагалі нікому не повідомляти, не враховуючи сам банк або іншу фінансову установу. Але це знову перетворює вас в потенційну жертву шахраїв. Тобто система спочатку є закільцьованою, замкнутою, як і ризики в ній.

Leave a Reply

Your email address will not be published.